úterý 15. dubna 2014

O rozporuplné královně večírků, se kterou to neskončilo dobře

20. léta. Bujaré večírky, prohibice, překrásné šaty a rafinované účesy. Všude samý intelektuál, a proslulý spisovatel. Myslím, že bych v téhle době dokázala žít. Pokud by mě tedy nezničil alkohol, jako většinu. I přesto tu dobu miluji. A díky filmu Woodyho Allena Půlnoc v Paříži jsem si ji zamilovala ještě víc. Toužila jsem poznat všechny ty spisovatele, a jejich ženy.
Nejspíš právě proto jsem se vrhla po Paní Hemingwayové, Pařížské manželce, a nyní po Z jako Zelda.
Hemingwayovi už znám, teď byla na řadě Zelda se Scottem.
Prosím o klid, přichází pan a paní Fitzgeraldovi!

Therese Anne Fowlerová studovala na North Carolina State University, kde absolvovala sociologii a tvůrčí psaní. Publikovala tři prozaická díla. Ihned po vydání se román Z jako Zelda (2013) objevil na žebříčku bestsellerů listu The New York Times. A podle recenzí které na ní čtu, myslím že si paní Fowlerová udělala díru do světa.

Ze zlobivé školačky královnou večírků

Ano, jako vždy je v tom muž. A spisovatel! To se tatínkovi sedmnáctileté Zeldy vůbec nelíbilo. Nemá to budoucnost! Neuživí rodinu! Byl to vyvrhel.
A Zelda? Holka do nepohody, drzá, usměvavá, nápomocná. Vyváděla samé nezbednosti (no považte, nenosit punčochy ani korzet?!) A všichni ji měli rádi.
Milovala balet, díky kterému se seznámila s oným Scottem. Poté milovala Scotta. A po nějaké době s ním odešla do New Yorku, kde si ho vzala.
Na začátku je to vždycky krásné. A taky že bylo! Scott prodal svůj první román, a manželé Fitzgeraldovi se stali velmi populárními. Každý je obdivoval, zval je na večírky. Právě z této doby pochází „drb“ že jejich život byl z jedné části pouze velký mejdan. Jejich život se totiž točil jen kolem večírků a spousty alkoholu.
Na venek působily jako dokonalý pár. Uvnitř ale byl opak pravdou. Scott i přes jeho popularitu zapíjel sebemenší neúspěch. Alkohol se stal jeho pomocnou berličkou, ze které se časem stal pomyslný invalidní vozík. Ale ani Zelda nebyla dokonalou. Alkoholu také holdovala, a přetahovala se pro sen stát se profesionální baletkou.
Několikrát ho chtěla opustit, ale nutkání dokázat všem že jejich láska je věčná tomu zabránilo.Z královny večírků pacientkou se schizofrenií

Do téhle doby se mi četlo dobře. Dějová linka se ubírala správným směrem, a já cítila s každou postavou. Ale od doby, kdy byla Zeldě diagnostikována schizofrenie, šlo to z kopce i se mnou, a mým čtením. Tady se kniha stala náročnou. Nebyla přímo náročně psaná, spíš bylo složité ji číst. Slova měla v sobě kusy olova, byla plná smutku a četla se opravdu těžce.

Budete mít pocit, že nečtete fiktivní román, ale Zeldin deník. Alespoň já jsem měla ten dojem. Charakter Zeldy Sayrové, později Fitzgeraldové je dokonale vystižený, a vy celou knihu věříte že je to pravda. Že taková opravdu byla. Že sedí u psaního stolu se sklenkou a vypráví vám svůj příběh.
Nad poslední kapitolou se jen usměje, a shrne celý její život v podobě velkého večírku.Všechno zlé, je pro něco dobré

Při Scottově návštěvě v sanatoriu, i přes všechnu nenávist a zlobu kterou v sobě mají, ji obejme s větou "K čertu se vším, ty jsi má životní láska." V tu chvíli jsem zaklapla knížku, a s úsměvem na tváři sledovala obraz vytvořený v hlavě.

Pokud i vy rádi poznáváte příběhy svých oblíbených spisovatelů, bez ohledu na to, že se jedná jen o fiktivní román či beletrizovaný životopis, tahle kniha je pro vás ta pravá. Nudit se nebudete, a po dočtení budete mít pocit, že jste poznali zas o člověka víc.


Hodnocení: 4/5

Autor: Therese Anne Fowlerová
Název: Z jako Zelda
Překladatel: Olga Walló
Nakladatelství: Odeon

10 komentářů:

 1. Skvělá recenze! :)

  Určitě na knihu hodím očko v knihovně. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda že se líbí :) Po přečtení dej určitě vědět, jsem zvědavá na Tvůj názor :)

   Vymazat
 2. Tu dobu miluji! Už jsem několikrát přemýšlela, že bych se chtěla vrátit do doby, kdy se hojně posílaly dopisy a zkrátka všechno bylo dokonalé! :) (Nebo mám jenom já ten pocit?)
  Moc pěkná recenze. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nene, i já mám ten pocit. Jak jsem psala v článku, ta doba má své kouzlo, a je prostě fantastická. Už jen to, kdo v té době žil! :)

   Vymazat
 3. Tak toto si musím přečíst! Naprosto mě nadchla! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Dnes začínám číst. Výborná recenze :)

  OdpovědětVymazat
 5. Už jsem tolik slyšela o té knížce,že si jí při nejlepší příležitosti budu muset přečíst a zamilovat se do ní:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zelda má skvělé ohlasy, a každý je z ní nadšený. Snad se bude líbit i Tobě! :)

   Vymazat