pondělí 7. července 2014

Když je vám mizerně, sáhněte po Bridget.

Když nás, zástupkyně něžného pohlaví překvapí den blbec, deprese či jiný neřád – víme po čem sáhnout. Každá máme to svoje. Jedna má čokoládu jako jistotu, druhá kýbl zmrzliny a ten nejvíce dojemný romantický film co má, já mám Deník Bridget Jonesové. Do teď jsem téhle ztroskotané třicítky využívala jen ve filmové verzi, nyní ale už vím, že mojí další jistotou bude i Bridget v knize.
(Nebojte, po čokoládě a zmrzlině občas sáhnu taky.)Bridget Jonesová. Kdo by ji neznal? Ztroskotaná třicítka utápějící se v hektolitrech vína v jejímž životě zastává roli přítele karton cigaret. Chlapy jí dohazuje její až moc aktivní maminka, zatímco ona udržuje „poměr“ se svým neskutečně sexy šéfem. Ona až po uši zamilovaná, on má kde upotřebit svůj sexuální apetit – všichni jsou spokojeni?

Z dálky to samozřejmě jistí homosexuální kamarád a stejně zoufalé kamarádky. Co by to bylo za život kdyby se v tom nemotal další chlap – všude žádaný a věčně kouzelný Mark Darcy. Toho máme my – čtenářky i filmové fanynky – samozřejmě nejvíce rádi, a nafoukaného šéfa z nakladatelství  - Daniela by jsme nejraději nakopaly do zadku. - „Sakra Bridget, kašli na něj – koukej! Mark Darcy!“Jak už jsem zmínila, film je mojí slabostí. Vždycky se u něj pobavím, zaručeně zvedne náladu a ujistí mě, že na tom nejsem nijak zle.
Proto jsem byla zvědavá na knihu. Čekala jsem že -jak to u knih bývá- bude rozsáhlejší a doufala jsem že bude i dost podobná. Proto jsem byla hodně překvapena, když se spousta událostí stala jinak, nebo vůbec nestala. Hromadu částí jsem postrádala, a jiné mě zas překvapili jelikož jsem o nich vůbec nevěděla.
Inu, neměla jsem se upínat k filmové verzi.

Zklamaná jsem ale rozhodně nebyla. Celou knihu jsem se bavila, a bylo mi líto když byl konec. Když jsem knihu zaklapla, byla jsem nadšená z obrázků následujících dílů s popisem „YXZ připravuje“.Autorčin styl psaní byl přesně to, co Bridget Jonesová potřebovala. Rázný, vtipný, sarkastický. Informace o počtu vypitých skleniček vína či vykouřených cigaret, spálené kalorie a podobné informace na začátku každé kapitolky mě pokaždé pobavili.
Čím mě ale Bridget rozčilovala bylo to, že si neustále stěžovala na svých cca 56 kilo. Sakra na co si ta ženská stěžuje?! Ve filmu jsem ji chápala, tam měla trochu nadváhu, ale tady?!?! - Omlouvám se, já vám to potřebovala říct. Tak strašně mě to štvalo!

A ta obálka? Ta je geniální. Co víc by dokázalo vystihnout život Bridget Jonesové, než popelník coby Titanik s nedopalky cigaret jako komínky?Ačkoli jsem byla pár lidmi varována, že knižní Bridget není tak skvělá jako filmová - já jsem zklamaná nebyla. Deník Bridget Jonesové mě nadchl, a já ho budu s radostí doporučovat každé čtenářce pro špatné dny.

Za recenzní výtisk mnohokrát děkuji Webmagazínu Rozhledna.

Hodnocení: 5/5

Autor: Helen Fieldingová
Název: Deník Bridget Jonesové
Překladatel: Barbora Punge Puchalská
Nakladatelství: XYZ

17 komentářů:

 1. Skvělá recenze, už jsem ji ráno četla na Webmagazínu. :) Takže tímto gratuluji. :)) Jinak jsem ráda, že se Ti kniha líbila. Mně též, ale film mi sedl přeci jen trochu víc - i když je zbytečné porovnávat kniha/film, neb je obojí dost rozdílné. :) A za oblibu filmu může prostě Colin. :D Budu si muset Bridget přečíst znovu. :)

  A je pravda, že film je prostě balzám na nervy, kdykoliv je to na prd. Prostě Bridgetka je lék. :) "Mě jen tak nezlomí nějaká americká pakobylka!"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) No, Bridget. Co víc dodat? Je to geniální film, a pěkná knížka :)

   Vymazat
 2. Já se musím přiznat, ale já jse film nikdy nedokoukala do konce. Buď jsem na něj narazila v telce, jak na něj kouká ségra s mamkou, nebo jinde, ale vždycky jsem viděla jenom nějaké útržky. Knihu jsem nečetla zatím, ale... chci si ji přečíst, až zkouknu film. Celý :D
  A koukám, že už jsi změnila písmo! :) vypadá to báječně. :3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsi blázen! Ten film je nejlepší! :) Změnila, díkybohu se mi to podařilo. Děkuji, mám z toho velkou radost! :)

   Vymazat
 3. Aj ja mám Bridget rada, má skvelý humor a ironické poznámky a tiež som "žrala" tie úvodné zápisky o počte cigariet a pohárov vína. :) A len poznámka o váhe: je iné mať 56 kg, keď máš 170 cm a iné, keď máš 150 cm. Mám pocit, že Bridget bola skôr ten druhý prípad :) Som rada, že sa ti kniha páčila, ja mám rada knihu aj film a každé má niečo do seba. Film okrem iného perfektnú hudbu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bridget je prostě skvělá ve všech směrech. Chápu, vím jak to myslíš s tou váhou :)

   Vymazat
 4. Filmovou Bridget mám ráda, ale ke knize jsem se zatím nedostala. Ten Titanic je skvělý a celkově to vypadá jako moc fajn čtení - takže jestli na ni někde narazím, není nad čím váhat. A ona má jenom 56 kilo? He? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně taková byla moje reakce na váhu! :D Určitě si knížku přečti, jen neočekávej filmový děj ;)

   Vymazat
 5. Filmovou Bridget mám ráda a věřím, že i ta knižní je dobrá. :) Až se mi někdy dostane pod ruku, ráda si ji přečtu. A máš pravdu, ta obálka je super!

  OdpovědětVymazat
 6. Skvělá recenze moc se Ti povedla, já mám ráda obě Bridget, i když jsou trošku jiné :) A 56 kilo? To už si nějak nepamatuji, ale myslím, že byla malá právě, já mám taky cca 56 a klidně bych něco dolů ještě dala :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, jsem ráda že se líbí :) Máš pravdu, nejspíš byla prcek :))

   Vymazat
 7. Bridget - to je tak trošku pohlazení po duši. Film zvedne náladu a knihu jsem zatím nečetla. :) Ale když jsem do ní kdysi nakoukla, tak mě stejně jako Tebe dostala váha 56 :) Moc pěkná recenze! :)

  OdpovědětVymazat
 8. Knížku jsem zatím ještě nečetla, ale film je opravdu strašně super. :) Hrozně ráda na něj koukám, hlavně v Prosinci. :D

  OdpovědětVymazat
 9. Knížku jsem nečetla, ale na filmu jsem ujížděla po rozchodu :D Takže chápu...

  OdpovědětVymazat