neděle 27. července 2014

Není nic jednoduššího, než zabití ptáčka..

Když jsem se dozvěděla že ji v Dobrovském mají za 79,- - neváhala jsem. Nebyla skladem, a tak jsem si ji objednala s tím, že si ji vyzvednu na prodejně v IGY. Týden nic, ale nakonec dorazila – a já se do ní okamžitě pustila. Četla jí jen pár dní, milovala ji, nesnášela ji, neustále o ní mluvila.
Rozčilovala se nad povahou lidí, a milovala svéhlavou vypravěčku.
O čem že je řeč? O neskutečném příběhu Jako zabít ptáčka.V práci si ze mě dělali srandu, že „sotva dělám druhý měsíc na dravcích – už čtu příručku Jak zabít ptáčka“. Pro ty, kteří knihu neznají – nic takového, o žádnou příručku se nejedná.
Tady jde o příběh, který vás strhne sebou a nebude vás chtít pustit. Bude vás držet ve svých spárech – a neskončí to ani po jeho dočtení. Budete na něj myslet ještě několik dní. Budete o něm vyprávět každému kdo projeví byť nejmenší zájem.
Bude to příběh, který si zamilujete.

30. léta 20. století, malá svéhlavá dívka, otec právník, tajemný soused od naproti – a spousta nespravedlnosti.
Zprvu je to milý příběh, pohled na svět očima osmileté dívenky Čipery. Poznává svět, nechápe změnu chování svého staršího bratra, začíná chodit do školy. Seznamuje nás se všemi obyvateli Maycombu, i s historií samotného města.  Na Databázi knih jsem se dočetla že – kniha byla z části dost nudná, lidé se museli prokousat nudnou částí..apod.
U mě to ale bylo jinak. Já si to jednoduché vyprávění užívala. Svět jejíma očima mě fascinoval, a ráda jsem poznávala její sousedy. A hlavně – věděla jsem, že za jednoduchým začátkem se skrývá něco velkého.A nemýlila jsem se.
I když se jednalo o dobu, kdy byly černoši „papírově rovnoprávni“, běloši si to nemysleli. Pořád v nich viděli podřadnou rasu, levnou pracovní sílu, chudáky a kriminálníky. Jinak to nebylo ani s Tomem Robinsonem, který byl nespravedlivě odsouzen za znásilnění a zbití mladé dívky. Atikus, otec naší malé vypravěčky mu byl přiřazen jako právní zástupce. A právě on měl hned několik důkazů o jeho nevině. V dnešní době by byl rozsudek jasný. A tady? Ne.
Všichni věděli že je nevinen, nikdo se ale neopovážil hlasovat jinak než- Vinen.
-Tohle není žádný spoiler, je to všeobecně známý fakt o této knize – žádný strach.

Chtělo se mi brečet. Jak mohou být lidé tak necitelní a povrchní? To vážně nemůžou dát na své pocity, a neřídit se tím co je v dané době správné a co ne? Mají vůbec srdce? Zničili mu život, jeho ženě, i dětem. A přitom všichni věděli kde pravda stojí. Kdyby jste jen tušili jak mě tahle kniha zasáhla.. Každému jsem o ní vyprávěla, byla jsem tak rozčílená!
Je to další kniha, která mě donutila přemýšlet. O lidské povaze. O chování. O dané době.Jako zabít ptáčka je v anglicky mluvících zemích zařazena už několik let do povinné školní četby. Já bych to zavedla i u nás. Protože je to kniha, která za to stojí. Má v sobě kus historie. Ukazuje nám jak to dříve vypadalo, že máme být vděční za to jak jsme na tom my teď.

Kdyby mě teď někdo požádal o tip na knihu, měla bych jasno.
Přečtěte si Jako zabít ptáčka, a změní se vám pohled na svět.

Pouhé dva roky po vydání knihy, roku 1962 byl natočen stejnojmenný film.


Hodnocení: 5/5

Autor:  Harper Lee
Název: Jako zabít ptáčka
Překladatel: Marcela Mašková, Igor Hájek
Nakladatelství: XYZ

P.S. Omlouvám se za fotografie z internetu, bohužel mám knihu doma – a tam momentálně není internet, tudíž jsem musela zveřejnit dokud jsem na síti.

23 komentářů:

 1. Znovu a opět báječná recenze. :) Mám takový pocit, že až v září přijdeš do školy, budu tě každou chvilku prosit o půjčení knížky. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji'! :) S půjčováním zrovna tobě nebudu mít žádný problém ;)

   Vymazat
 2. Krásná recenze! :) ´Úplně jsem si při jejím čtení připomněla, jak moc jsem byla z knížky nadšená. Asi si ji přečtu znovu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem z ní byla unešená. Milovala jsem ji, nenáviděla.. dlouho na ni nezapomenu :)

   Vymazat
 3. Krásná recenz! A za 79?! Hned se jdu mrknout, už dlouho o ní přemýšlím a tohle je skvělá příležitost :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! Určitě si ji přečti - ona za to opravdu stojí :)

   Vymazat
 4. Náhodou jsem jí doma objevila v nějakém starším vydání :-)Po tvé recenzi mě to láká k přečtení ještě více, díky :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Tiež som na ňu pozerala a teraz je to tuším jasné. Jednoducho si ju musím prečítať, aj keď sa rovnako ako ty budem ročuľovať nad ľuďmi a zúfať si, aké to bolo ešte pred pár desaťročiami hrozné. Krásna emotívna recenzia. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně po ní sáhni. Věřím, že naše pocity budou stejné..tahle kniha poznamená každého :) děkuji! :)

   Vymazat
 6. Musí to být úplně šílené, vědět, že je nevinný a nic proti tomu neudělat.Já bych se cítila tak hrozně mizerně. Ta doba musela být hrozná...:/
  moc pěkně napsané. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) No já šílela jak jen to šlo. Stálo mi to ale za to! :)

   Vymazat
 7. Ooooo, já vůbec nevěděla, že je to zfilmované! Kniha byla skvělá a nevím jak je možné, že zrovna mně unikla adaptace :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já zatím film také neviděla, rozhodně se na něj ale chystám. Musí to stát za to! :)

   Vymazat
 8. Mysím si, že bohužel je tahle knížka svým způsobe stále docela aktuální a věřím, že to jednu přejde. My ji na seznamu povinné četby měli ;)

  OdpovědětVymazat
 9. Krásně jsi popsala na začátku pocity, které budeme mít při čtení i po dočtení. Nádherně napsáno. A myšlenka knihy je úžasná, určitě to je silný příběh, takže snad si ji v brzké době seženu :)

  OdpovědětVymazat
 10. Tvůj blog byl přidán do nové tabulky obsahující knižní blogy a weby. Pokud máš nějaké otázky či reklamaci, tak se ozvy. Jakékoli změny prosím hlas.

  OdpovědětVymazat
 11. Bezvadné :) Díky moc za recenzi. O téhle knize pořád slýchám v seriálech, tak jsem ráda, že o ní slyším taky u nás. Vypadá to zajímavě, asi se nechám inspirovat :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V jakých seriálech? To by mě zajímalo :) Určitě se inspiruj, je to báječná kniha :)

   Vymazat
 12. Zbožňuji Jako zabít ptáčka. Knihu jsem četla před lety a jednu chvíli jsem myslela, že ji odložím nedočtenou. Nakonec jsem to zvládla a do knihy se zamilovala. Budu si jí ale muset přečíst znovu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U mě to byla láska na první pohled, a pak i na první přečtení. Jedna z mých nejvíce oblíbených knih v tuhle chvíli :)

   Vymazat
 13. Pěkně napsáno. Podle toho co vím, tak tato, u nás poměrně málo známá knížka, je v USA naprostá klasika. Silný příběh, který si určitě pochvalu zaslouží.
  Já bych si jen dovolil nesouhlasit s větou: "Ukazuje nám jak to dříve vypadalo, že máme být vděční za to jak jsme na tom my teď."
  Já vidím ten příběh jako dost nadčasové podobenství o tom, jací lidé jsou, byli a budou. Buhužel :(

  OdpovědětVymazat